Haberler

Fotoğraf kategorisinin ustalarından Flickr, uzun süredir kullandığı tasarımını değiştirdi. Yeni tasarımdan ilk görüntüler ve değişimin detayları haberimizde.

İnternette fotoğraf arama konusunda bilinen birkaç siteden biri olan Flickr, uzun süredir bir düzenleme yapmadığı tasarımını değiştirdi. Yenilenen fotoğraf görüntüleme ara yüzünde sadelik ve kullanım kolaylığı esas alındı. Bunun yanında fotoğraflar hakkında daha detaylı bilgiler de menü kısmına eklendi. 

Tekli fotoğraf sayfasını elden geçiren ekip, ciddi anlamda bir değişiklik yapmış. Toplamda 5 farklı konuda düzenleme yapılmış. Göze çarpan ilk yeniliklerden biri fotoğraflar hakkında yayınlanan bilgi.

Daha önceki sürümde fotoğraflar hakkında kısıtlı bir bilgi mevcuttu. Şimdi ise fotoğrafçı bilgilerinin yanında nerede, ne zaman, nasıl, hangi makine ile çekildiğini ve varsa fotoğraftakinin kim olduğunu da öğrenebileceksiniz.

flickr yenilendiTarihe Göre Fotoğraf Sıralaması

Herhangi bir kullanıcı, kişisel Flickr sayfanıza geldiğinde fotoğraflarınızı, setlerinizi ya da oluşturduğunuz grupları görebiliyor. Fotoğrafın üst kısmına eklenen "Eski–Yeni" özelliği sayesinde diğer fotoğraflar arasında dolaşmak daha da kolaylaştırılmış.

Ayrıca alt kısımdaki yenilenen dinamik film şeridi sayesinde diğer fotoğrafları da ön izleme olarak görebiliyorsunuz.

Kolay Paylaşım

Yüklediğiniz fotoğrafların diğer kişiler tarafından paylaşılması, favoriler arasına alınması artık daha kolay. Fotoğrafın üst kısmına yerleştirilen bölüm ile o fotoğrafı kendi hesabınızda paylaşabilir ya da bir arkadaşınıza gönderebilirsiniz.

Paylaşım seçenekleri arasında HTML kod bölümü de mevcut. Dilerseniz fotoğrafı direkt olarak hesabınızda belirttiğiniz blog'unuza da ekleyebiliyorsunuz.

Tekli Özel Sayfa

Flickr'ın "Işıkları Kapatın" olarak adlandırdığı bu özellik ile fotoğrafı siyah bir arka planda tekil görebilmek mümkün. Bunun için tek yapmanız gereken fotoğrafın üzerine bir kez tıklamak.
"Eski – Yeni" ve slayt şov seçenekleri burada da mevcut. Eski sayfa yapısına dönmek için de tekrar fotoğrafa bir kez tıklamalısınız.

Fotoğraf Yorumları

Fotoğraflar hakkında yapılan yorumlar yine alt kısımda bırakılmış. Bu bölüme ek olarak, fotoğrafı kimlerin beğendiğini gösteren favori özelliği eklenmiş. Bu sayede o fotoğrafın kaç kişinin favori listesine girdiği görülebiliyor.


Flickr, yenilenen tasarımıyla daha dinamik ve sade bir yapı almış. Kullanıcıların beğenisini kazanmayı başaran site, bu tasarımını herkese açmış durumda. Her adımda biraz daha geliştirilen Flickr'ın sadelikten ödün vermemesi ise ayrı bir takdir konusu.

Shiftdelete.net