Twitter-Facebook Sayfasına Otomatik İçerik Gönderme

Sitenize eklediğimiz her haberin aynı anda facebookta ve twitterda yayınlanmasını sağlayabiliyoruz.Bu şekilde sitemizi sosyal ağlara daha iyi entegre etmiş ve aramalarda daha iyi sonuçlar yakalamış oluruz.Facebook için Rss Graffiti uygulamasını kullanacağız.Uygulamaya gitmek için bu linki kullanalım.
http://apps.facebook.com/rssgraffitiUygulama sayfasında uygulamayı beğenip daha sonra uygulamaya git düğmesine tıklayalım.


Uygulama sayfası açılınca sol tarafta daha önce oluşturduğunuz facebook sayfalarımız görünür.Sol taraftan sayfamızı seçelim.Uygulamayı sayfamıza eklmek için bizden izin isteyecek.RSS Graffiti uygulamasını ekle düğmesine tıklayalım.Uygulama doğruluma ayarları için Click to authorize düğmesine tıklayalım.Uygulamanın sayfamıza içerik ekleyebilmesi için uygulamaya erişim izni vermemiz gerekiyor.
Bu işlemden sonra RSS ekleme sayfa açılacaktır.RSS eklemeden önce haberlerimizin aynı anda otomatik olarak yayınlanacağı Twitter hesabını ve haber linklerini otomatik kıslatacak olan bit.ly hesabını ekleyelim.
Öncelikle sayfamızın bulunduğu sol tarafın üst kısmında bulunan Application Settings linkine tıklayalım.Açılan sayfada Twitter Accounts sekmesinin altındaki Add account düğmesine tıklayalım.

Aynı zamanda twitterda da oturum açtığınızda twitter hesabınız açılacak ve sizden uygulamaya giriş yapmanızı isteyecek. Giriş yap düğmesine tıkladığınızda twitter hesabınızı eklemiş olacaksınız.

Bit.ly hesabı eklemek için  Bit.ly Accounts sekmesinin altındaki Add account düğmesine tıklayalım.Karşınıza aşağıdaki gibi bir pencere gelecek.Burada ilk kutuya API kullanıcı adını, altındaki kutuya da API anahtarını girmeniz gerekiyor.Sonra Add düğmesine tıkladığınızda bit.ly hesabınız eklenmiş oluyor.
Bitly.com üzerinden bu bilgileri almak için hesabınıza giriş yaptıktan sonra https://bitly.com/a/your_api_key bu bağlantıya tıklayın.


Hesap ekleme işlemlerinden sonra sol taraftaki sayfamıza tıklayalım.
Uygulama sayfasında ilk olarak sitemizin içeriklerini alabilmesi için Add Feed düğmesine tıklayalım.

Gelen sayfada,
Feed URL: Sitemizin RSS adresi
Source Name: Sayfada görünecek başlık
Source URL: Başlığa tıklanınca açılacak sitemizin adresini yazalım.

Style
Standart: Sayfada haber başlıkları ve haber içeriğindeki resim, video ve ses görünür.
Compact: Sayfada haber içeriğinin bir kısmı görünür.Tıklayınca site açılır.
Status updates: Sayfada haber içeriğinin bir kısmı görünür.Tıklayınca site açılır. (Bu seçenek seçilince içerikler otomatik olarak twitterda da yayınlanır.)
Filter sekmesinde Cut-off date seçeneği ile belirtilen tarihten sonra sitemizde yayınlanan haberler facebook sayfamızda yayınlanır.Eligibility Age kısmında içeriklerin kaç dakika aralıklarla yayınlanacağını seçelim.

Schedule sekmesinde RSS kaynağındaki haberlerin hangi aralıklarla kontrol edilip facebook sayfasına ekleneğini ayarlayalım.
As soon as possible: RSS kaynağını anlık olarak takip eder ve siteye haber girildiği anda facebook sayfamıza eklenir.
Every halh an hour: RSS kaynağını yarım saatte bir kontrol eder

a

More sekmesinde Publish on behalf of seçeneği ile facebook sayfasında yayınlanan haberlerin hangi isimle yayınlanacağını seçiyoruz.
Twitter account kısmından girilen haberlerin hangi twitter hesabında yayınlanacağını seçiyoruz.
Bit.ly Acoount seçeneği ile haberlerin hangi bit.ly hesabından yayınlanacağını seçiyoruz.Yayınlanan haberlerin bit.ly url kısaltma servisi ile kısaltılıp yayınlanmasını sağlıyoruz.

 

Yorumlar   

0 #1 ahmet 24-11-2013 19:50
Peki ya Twitter için nasıl oluyor?? Onu açıklamamışsını z
Alıntı
0 #2 GrafikWeb Hizmetleri 02-04-2019 19:59
rss grafiti app kullanılmıyor? başka bir alternatif var mı?
Alıntı

Yorum ekle