Twitterda resim ve video paylaşmayı sağlayan araçlar

Twitter için özel olarak geliştirilen araçların sayısı sürekli artmakta. Bu araçlar sayesinde sadece yazı yazmakla kalmıyor, tweet’lerinizde resimlere, videolara ve müziklere yer verebiliyorsunuz. Böylelikle 140 karakter sınırlamasının ötesine geçmek mümkün oluyor. Aşağıda tweet’lerinizi zenginleştirebilecek üç farklı araca değindik.

1. TwitPic


TwitPic çekmiş olduğunuz fotoğrafları internete yüklemeye ve bu fotoğrafların bağlantılarına otomatik olarak Twitter’da yer vermenize olanak sağlıyor. Bu aracı “Twitter için Flickr” olarak düşünebilirsiniz. TwitPic Google Maps’in nimetlerinden de faydalanıyor, eğer çekmiş olduğunuz fotoğrafa coğrafi etiket eklerseniz, TwitPic gönderdiğiniz fotoğrafın çekildiği yeri de haritada gösteriyor. Bu arada TwitPic birçok popüler masaüstü istemcisiyle de entegre bir şekilde çalışıyor. Fotoğrafları döndürmek, etiketlemek, sosyal medya servislerinde paylaşmak, web sitesinde yayınlamak ve onlar hakkında yorum yapmak da mümkün.

2. 12seconds


12seconds zekice bir fikir: Sadece 12 saniye uzunluğunda bir video çekiyorsunuz. Bu süre Twitter’da 140 karakterle yazmakla eşdeğer. 12 saniyelik videoların bağlantılarına tweet’lerinizde yer verebilirsiniz, ayrıca TweetDeck masaüstü istemcisiyle entegrasyon da sağlanıyor. Video kaydetmek için bir web kamerası ya da dizüstü bilgisayarınızdaki entegre kamera yeterli olacaktır. Videolar yüklenirken eğer 12 saniyeden uzun oldukları tespit edilirse, ilk 12 saniyeden sonrası kesiliyor. “12 saniyede ne anlatacağım?” diye düşünebilirsiniz, ancak cevap zaten belli: çok az şey. Merak ederseniz, buradan ve buradan göz atabilirsiniz.

3. TwittyTunes


TwittyTunes ilk bakıldığından müzik paylaşımı için uygun bir yer gibi duruyor, ki zaten o amaçla kullanılıyor. Ancak daha da fazlası var. Twitty Tunes tarayıcı penceresinin en altında kendisine yer bulan bir Firefox eklentisi. Gezinmekte olduğunuzu her sayfanın bağlantısını paylaşmanıza olanak sağlıyor. Tarayıcınız üzerinden çalan müziği kontrol eden FoxyTunes eklentisiyle birlikte kullanırsınız, o zaman da bilgisayarda o an dinlediğiniz şarkıyı Twitter üzerinden takipçilerinizle paylaşabilirsiniz.

Sadece kendinizi müzikle sınırlamayıp TwittyTunes’u ilginç bağlantıları ziyaretçilerinizle paylaşmak için de kullanabilirsiniz.

twitternedir.com

Yorum ekle