Profesyonel bir Twitter deneyimi için gerekli 7 şart

Twitter’ı sadece aileniz ve arkadaşlarınızla bağlantı kurmak için kullanıyorsanız, o halde sorun yok. Ancak amacınız biraz daha profesyonelse, o halde aşağıdaki adımları izlemeniz Twitter’ı işinizde verimli şekilde kullanmanıza yardımcı olacaktır.


1. Özelleştirilmiş bir duvar kağıdı edinin

Sadece sizde bulunan bir duvar kağıdı bulun, ya da kendiniz tasarlayın. Twitter’ın varsayılan arkaplanı milyonlarca insan tarafından kullanılıyor. Farkedilmek için farklı olmak gerekir. Twitter hesabınız için özelleştirilmiş duvar kağıdı tasarlamanıza yardımcı olacak birçok web sitesi bulunuyor. Ve işin güzel tarafı bu sitelerin çoğu bedava hizmet veriyor. Twitterbackgrounds.com ya da Twitbacks.com gibi sitelere bir göz atmanızda fayda var.

2. Size ait bir profil fotoğrafı kullanın

Twitter hesabınızla birlikte küçük bir fotoğraf kullanmanıza izin veriyor. Bu profil fotoğrafının size ait olan bir fotoğraf olmasını tavsiye ederiz. Bu fotoğraf illâ ki vesikalık olacak diye bir kural yok, size ait olsun yeter. Kendinize ait fotoğraf kullanmanız insanlara sizin gerçek bir kişi olduğunuz mesajını verir. Bu insancıl yaklaşım Twitter’da paylaştıklarınıza daha fazla güvenilirlik ve değer katar.

3. Telefon numaranızı paylaşın

Telefon sapıkları korkusunu bırakın, artık böyle kişileri tespit etmek çok kolay. Bu nedenle Twitter profilinizde telefon numaranıza da yer verin. Bu sayede Twitter hesabınızı gören insanlar bir sorunları ya da soruları olduğunda size rahatlıkla ulaşabileceklerdir.(Tabi bunun risklerini de aklınızdan çıkarmayın)

Twitter telefon numarasını paylaşmaya izin vermiyor diye bize karşı çıkabilirsiniz. Bunun da yolu var. Telefon numaranızı kullandığınız duvarkağıdına ekleyin.

4. E-posta adresinize yer verin

Aynen telefon numaranızı verdiğiniz gibi e-posta adresinizi de verin. Ancak e-posta adresini yazıyla yazmak spam tehlikesi doğurabilir. Bu nedenle e-posta adresinizi duvarkağıdına iliştirebilirsiniz. Ya da ikinci bir e-posta hesabı daha oluşturun ve bunu sadece Twitter hesabınız için kullanın. Bu konuda Gmail’i seçebilirsiniz. Bu e-posta servisi spam konusunda oldukça başarılı.

5. Tweet’lerinizde profesyonelce davranın

İnsanlar sizi belli bir sebep için takibe alır. Bu mağazanızdaki yeni bir ürün olsun, ya da sunduğunuz herhangi bir hizmet hakkında yenilik olsun, insanlar söylediklerinizi dinleyecektir. Bu ciddiyeti bıraktığınız an ziyaretçilerinizi de kaybetmeye başlarsınız.

Bu nedenle tweet’lemeden önce kendinize sorun: “İnsanlar beni neden izliyorlar? Bu tweet’te duymak istedikleri birşeyler mi veriyorum?”. Eğer bu sorunun cevabı hayırsa ya da kendinizden emin değilseniz, o halde aklınızdaki tweet’i eklemeyin.

6. Düzenli bir şekilde tweet’leyin, ancak çizgiyi aşmayın

Eğer Twitter’da bulunma amacınız profesyonelce ise, o halde günde 2-3 tweet normal sayılır. Ancak bu sayı fazlalaştığında, sizi takip edenlerin sayfalarında gördüğü son 20 tweet size aitse, o halde ortada bir problem var demektir. Takipçilerinizin sayısı azalmaya başlayabilir.

7. Sadece ilginizi çeken insanları takip edin

Takipçi edinmenin popüler bir yolu bir yığın insanı takibe alıp onların da sizi takip etmesini beklemektir. Böylelikle 3 bin küsur takipçi edinebilir ve siz de 3 bin küsur kişiyi takip edebilirsiniz. Bu yaklaşım profesyonel değil. Sizin 3 bin kişiyi takip ettiğinizi gören insanlar sizin 3 bin kişinin yazdıklarını aynı anda takip edemeyeceğinizi bilirler, bu da size karşı bir güvensizlik doğurabilir.

Öte yandan, yüzlerce takipçiye sahip olup da sadece birkaç insanı takibe almak insalara daha etkileyici gelecektir. Bu insanları sizi izlemenin değer olduğunu düşündürtecektir.

Kaynak: twitternedir.com  

Yorum ekle