Twitterfeed ile blogunuzdaki yazıları Twitter hesabınızla eşitleyin

Diyelim ki bir blog sahibisiniz. Zaten belli bir okuyucu kitleniz var. Ancak Twitter’ın da yükselen bir değer olduğunun farkındasınız ve buradaki kullanıcılara da ulaşmak istiyorsunuz. Elinizdeki blogu Twitter’da yararlı bir malzemeye dönüştürebilir ve blogunuza daha fazla ziyaretçi çekebilirsiniz. Bloglarla içiçe geçen RSS beslemeleri bu noktada büyük kolaylık sağlıyor.RSS (Really Simple Syndication) kavramını bilmeyenler için anlatacak olursak, XML tabanlı bu beslemeler web sitelerini ziyaret etmeden o sitedeki yeni içerikleri görmenizi sağlıyor. RSS beslemelerini okumak için özel programlara ihtiyaç vardı, ancak artık çoğu internet gezgini de bu formatı görüntüleyebiliyor. Sizin yazdığınız her yeni blog yazısı RSS beslemesine de işleniyor. Bu sayede sizin RSS beslemenize üye olan internet kullanıcıları sizin blogunuza uğramadan sizin yeni yazınızdan haberdar oluyor. Blogunuzun RSS beslemesini Twitter’a aktarabilirsiniz. Bunun için web tabanlı bir araç olan Twitterfeed biçilmiş kaftan.

http://www.twitterfeed.com adresinden Twitterfeed’e ulaşabilirsiniz. Anasayfada rahatlıkla görebileceğiniz “Register Now” bağlantısına tıklayarak üyelik işlemlerine başlayabilirsiniz. Açılan üyelik sayfasında sizden e-posta adresiniz ve belirleyeceğiniz bir şifre isteniyor. İstenen bilgileri girdikten sonra hesabınız açılıyor. Artık devam etme zamanı.Açılan yeni sayfada sizden Twitter hesabınıza aktaracağınız blogun RSS beslemesiyle ilgili bilgiler isteniyor. Yukarıda gördüğünüz gibi TwitterNedir? ile ilgili bilgileri girdik. Feed Name kısmı çok önemli değil, istediğiniz bir adı yazabilirsiniz, ancak beslemenin adresini doğru girmelisiniz. “Advanced Settings” bağlantısına tıkladığınızda gelişmiş ayarlar menüsü açılıyor. Buradan blog yazılarının ne kadar sıklıkta Twitter hesabınıza aktarılacağını, aktarılacak içeriklerin başında özel bir tanımlama kullanıp kullanılmayacağını, anahtar kelime filtrelemeyi, v.b. ayarlayabilirsiniz.


Bir sonraki adımda blog içeriğinizi aktarabileceğiniz servisler karşınıza çıkıyor. Twitter’ın olduğunu zaten biliyoruz ve ayarları buna göre yapacağız. Ancak seçenekler arasında Laconica, Ping.fm, Hellotxt ve Facebook’un da bulunduğunu hatırlatalım. Burada Twitter bağlantısına tıklayın. Şimdi Twitterfeed’e Twitter hesabınıza erişme yetkisi verme zamanı. Açılan sayfada yer alan büyük “Authenticate Twitter” kutucuğuna tıklayarak bu işleme başlayın. Bundan sonraki durağınız Twitter.com sitesi olacak. Burada Twitter hesabınıza ait rumuzu ve şifreyi girin ve “Allow” butonuna tıklayın. Bu işlem sizi Twitterfeed sitesine geri döndürecek ve artık Twitter hesabınıza erişim için gerekli izni vermiş olacaksınız. Sayfanın en altında yer alan “All Done” butonuna tıklayın. Tebrikler! Artık blogunuzda yazdığınız yazılar Twitter sayfanıza da otomatik olarak eklenecek.

Kaynak: Twitternedir.com 

Yorum ekle