Teknoloji Yaşam

En ucuz 3G destekli telefonlardan biri olan C2-01 ile en başarılı sosyal ağ odaklı akıllı telefon olan X2-01 ile tanışın. Cihazların tüm özelliklerini ve görsellerini yazımızda bulacaksınız.

Fiyatı ve uygun özellikleri ile genç kullanıcıları hedefleyen cep telefonları şu sıralar bir hayli ilgi görüyor. Nokia'nın uygun fiyatlı telefonlar olarak kategorilendirdiği C serisi ile eğlence odaklı X serisine iki yeni ismi dahil etti. Günün ihtiyaçları ön planda tutularak geliştirilen telefonlar, şık tasarımları ile de dikkat çekiyor.


Nokia C2-01

3G desteğine sahip en ucuz telefonlardan biri olan C2-01 için Nokia "pahalı olmayan yeni bir 3G'li telefon" yakıştırmasını yapmış. Standart S40 arayüzünü kullanan cihazda, numerik tuş takımı 3.2 megapiksel kamera ve 2 inçlik küçük bir ekran yer alıyor. FM radyo, bluetooth ve microSD bellek kartı yuvası telefonda unutulmayan ayrıntılardan. Cihazda C2-00'da olduğu gibi çift sim kart yuvası değil tek sim kart yuvası bulunuyor.

109.8x46.9x15.3mm ebatlarında tasarlanan yeni Nokia'nın ağırlığı ise sadece 89g. 2011'in ilk çeyreğinde vitrinlerdeki yerini alacak olan 3G destekli bu cihazın, vergiler hariç satış fiyatı 70€ olarak belirlenmiş.

Nokia X2-01

Sosyal medya odaklı telefonlara eklenen son isim ise Nokia X2-01 oluyor. Kullanıcıların sosyal ağlardaki hesaplarına kolayca bağlanabilmesi ve hızlı iletişim kurabilmesi odağında geliştirilen telefon, daha hızlı ileti yazabilmek için bar tipi tam QWERTY klavyeye sahip. Birçok sosyal ağ istemcisi de zaten cihazda yüklü olarak gelecekmiş. Facebook için özel bir arayüze de sahip olan telefon, bekleme ekranı için de özel bir Facebook widgetına sahip.


X serisi eğlence ve müzik merkezli telefonlar olduğuna göre X2-01'in de bu konuda gelişmiş yeteneklere sahip olmaması düşünülemezdi. Öyle de olmuş zaten. Cihaz temel müzik fonksiyonlarının yanı sıra, FM radyo, ön yüklü Ovi Music servislerine sınırsız erişim gibi avantajlara sahip.

Telefonun diğer özellikleri ise şu şekilde sıralanmış: 2.4 inçlik QVGA ekran, 119.4x59.8x14.3mm ebatlar ve 107.5g ağırlık, 8GB'a kadar microSD bellek kartı desteği. Telefonda Wi-Fi ve 3G bulunmuyor. Bunun yerine GPRS ve EDGE ile idare etmek zorundasınız. Vergiler hariç fiyatı 80€ olarak açıklanan telefonun yılın ilk çeyreğinde satışa sunulacağı belirtilmiş.

shiftdelete.net