Teknoloji Yaşam

Son dönemde özellikle kablosuz internet erişiminin yaygınlaşması ile internet yoluyla işlenen suçlarda, mahkemeler faili bulabilmek ve işlemin nereden yapıldığının tespit edilebilmesi açısından IP adresi istemektedir. Tespit edilen bu IP adresleri, bir suçun işlenmesinde yeterli delil midir? Bu programımızda konuğumuz Av. Ali Osman ÖZDİLEK ile IP adreslerinin delil olabilme kabiliyetini ve o suçun işlenmesinde yeterli delil olup olmadığını tartışacağız.

1- IP adresi nedir?

2- IP adresleri kim veya kimler tarafından tutulmaktadır? Bu kayıtları ne kadar süre ile tutmaktadırlar?

3- Bu kayıtları tutan yerler, dijital delillerin bütünlüğünü bozmayacak şekilde tutuyor mu? Bu log kayıtların zaman damgalı hash değerleri düzenli olarak alınıyor mu?

4- Zaman damgalı hash değeri ne demektir? Ne sağlamaktadır.?

5- Tüm bunlar sonucunda, örneğin internetten bir kimsenin banka hesabından bir başka banka hesabına para aktarma işleminden dolayı bir soruşturma veya kovuşturmada, IP numarasının tek başına ispat kabiliyeti varmıdır?

6- Bu IP numarasının her zaman için değiştirilmesi veya yanıltılması ihtimali var mıdır?

7- Bu tür dolandırıcılıklarda en çok kullanılan IP Spoofing, Socks, veya Proxy sunucu yöntemleri nedir? Bu tür yöntemler kullanılabilir mi?

8- Bu tür suçlarda, suçtan hemen sonra müşteki vede şüphelilerin bilgisayarlarının incelenmesi gereklimidir?

“Ali Osman Özdilek Kimdir?” sorusunu ise biz şöyle cevaplıyoruz:

Avukat Ali Osman Özdilek, Türk-Japon işbirliği ile JICA projesi kapsamında açılan Tuzla Teknik Lisesi Bilgisayar Bölümünü bitirdikten sonra 1994 yılında girdiği İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 1998 yılında mezun oldu. Eylul 2002'de İnternet ve Hukuk isimli kitabını yayınladı. Bir süre Montreal/Quebec/Kanada'da yaşayan meslektaşımız ingilizce ve fransızca bilmekte ve avukatlık mesleğinin yanı sıra mahkemelerde bilirkişilik yapmakta, şirketlere danışmanlık vermekte ve yazarlık hayatını da sürdürmektedir. Siber suçlar, internet ve bilgisayar hukuku, telekominikasyon hukuku, uydu ve radyo-tv hukuku, fikri mülkiyet hukuku ve adli bilişim konularında uzman olan Av. Ali Osman Özdilek kendisiyle dünya ölçeğinde gurur duyduğumuz bir meslektaşımızdır. Programımıza konuk olması bizleri mutlu etmiş ve geleceğe dönük hedeflerimizde cesaret ve umut vermiştir.


Televidyon.com